Jonathan Carlsbogård och Max Darj lämnar återbud till landskamperna mot Island. Då ersätter Hugo Stuivers.
I mars väntar landskamper med Island för herrlandslagets del. Inför landskamperna kom inga större överraskningar med i truppen förutom målvakten Marko Roganovic. Men nu har Michael Apelgren tvingats till förändringar när den erfarne försvarsduon Max Darj och Jonathan Carlsbogård lämnat återbud. In i truppen kommer HK Malmös mittsexa Hugo Stuivers.
– Hugo har gjort det väldigt bra i både Handbollsligan med Malmö och i ligalandslaget när han spelat där och besitter en hög potential. Det blir kul att få se honom i herrlandslagets miljö, säger Apelgren till Handbollslandslagets hemsida.
Sverige reser till Island med 17 spelare och ersätter inte med någon vänsternia då Nikola Roganovic och Eric Johansson redan finns i truppen. Landskamperna spelas den 19 mars och 21 mars mot Island, och sänds på SVT.
Sportjournalist
[email protected]

Sverige -
Kroatien
Lämna en kommentar