Här hittar du allt om Brasiliens resa genom Världsmästerskapet i handboll. Nationens damlandslag medverkar under Handbolls VM 2023 och kommer här spela i grupp G där även Spanien, Ukraina och Kazakstan ingår.

Här är Brasiliens kompletta VM-spelschema:
Onsdag 29 november Brasilien – Ukraina
Fredag 1 december Kazakstan – Brasilien
Söndag 3 december Brasilien – Spanien



Brasiliens damlandslag kröntes till världsmästare vid VM 2013. Brasiliens herrlandslag har i sin tur inte tagit hem några medaljer ännu.

🇧🇷 Brasiliens trupp till Handbolls VM 2023

Målvakter:

1. Gabriela Moreschi, SG BBM Bietigheim
12. Bárbara Arenhart, RK Krim

Vänstersexor:

11. Fernanda Paulino de Lima, Clube Português do Recife
20. Larissa Araújo, HC Dunărea Brăila

Mittsexor:

7. Tamires Morena Lima, Gloria Bistrița-Năsăud
13. Ligia Costa Maia da Silva, HC DAC Dunajská Streda
36. Marcela Arounian, BM Aula Cultural

Högersexor:

21. Adriana Cardoso de Castro, ŽRK Budućnost Podgorica
88. Mariana Costa, Debreceni VSC

Vänsternior:

6. Mariane Fernándes, BM Bera Bera
77. Kelly de Abreu Rosa, CB Elche

Mittnior:

9. Ana Paula Belo, AC Life Style Handball Erice
29. Francielle da Rocha, HC Dunărea Brăila
42. Jhennifer Lopes, BM Remudas
49. Patrícia Matieli, MKS Zagłębie Lubin

Högernior:

2. Bruna de Paula, Győri ETO KC
23. Giulia Guarieiro, BM Granollers
30. Gabriela Bitolo, CBF Málaga Costa del Sol

🇧🇷 Brasiliens tidigare placeringar i Handbolls VM

Damerna

VM 1957: Deltog ej i kvalet
VM 1962: Deltog ej i kvalet
VM 1965:
Deltog ej i kvalet
VM 1971:
Deltog ej i kvalet
VM 1973:
Deltog ej i kvalet
VM 1975:
Kvalade inte in
VM 1978:
Kvalade inte in
VM 1982:
Kvalade inte in
VM 1986:
Kvalade inte in
VM 1990: Kvalade inte in
VM 1993: Kvalade inte in
VM 1995: 17:e plats
VM 1997: 23:e plats
VM 1999: 16:e plats
VM 2001: 12:e plats
VM 2003: 20:e plats
VM 2005: 7:e plats
VM 2007: 14:e plats
VM 2009: 15:e plats
VM 2011: 5:e plats
VM 2013: Guld
VM 2015: 10:e plats
VM 2017: 18:e plats
VM 2019: 17:e plats
VM 2021: 6:e plats

Herrarna

VM 1938: Deltog ej i kvalet
VM 1954: Deltog ej i kvalet
VM 1958: 15:e plats
VM 1961: Deltog ej i kvalet
VM 1964: Deltog ej i kvalet
VM 1967: Deltog ej i kvalet
VM 1970: Deltog ej i kvalet
VM 1974: Kvalade inte in
VM 1978: Kvalade inte in
VM 1982: Kvalade inte in
VM 1986: Kvalade inte in
VM 1990: Kvalade inte in
VM 1993: Kvalade inte in
VM 1995:
24:e plats
VM 1997: 24:e plats
VM 1999: 16:e plats
VM 2001: 19:e plats
VM 2003: 22:a plats
VM 2005: 19:e plats
VM 2007: 19:e plats
VM 2009: 21:a plats
VM 2011: 21:a plats
VM 2013: 13:e plats
VM 2015: 16:e plats
VM 2017: 16:e plats
VM 2019: 9:e plats
VM 2021: 18:e plats
VM 2023: 17:e plats

🇧🇷 Brasiliens tidigare VM-trupper

Herrarnas VM-trupp 2021

Målvakter:

Maik dos Santos
Rangel da Rosa
Leonardo Tercariol

Utespelare:

Cleber Andrade
Felipe Borges
Fabio Chiuffa
Rudolph Hackbarth
Rogerio Moraes Ferreira
Vinicius Texeira
Guilherme Silva
Henrique Texeira
Leonardo Dutra
Joao Silva
Thiagus dos Santos
Arthur Patrianova
José Luciano
Thiago Ponciano
Haniel Langaro
José Toledo
Gustavo Rodrigues

Damernas VM-trupp 2021

Målvakter:

1. Gabriela Dias Moreschi
12. Barbara Arenhart
87. Renata Arruda

Mittnior:

9. Ana Paula Belo
15. Francielle da Rocha
49. Patricia Matieli

Vänsternior:

13. Talita Alves Carneiro
22. Samara Vieira

Högernior:

2. Bruna de Paula
23. Giulia Guarieiro
30. Gabriela Bitolo
34. Gabriela Constantino

Mittsexor:

7. Tamires Morena Lima
91. Livia Ventura

Vänstersexor:

20. Larissa Araujo
26. Thais Fermo

Högersexor:

10. Jessica Quintino
21. Adriana Cardoso de Castro

Herrarnas VM-trupp 2023

Målvakter:

16. Rangel da Rosa, Ciudad de Logrono
62. Leonardo Tercariol, CB Benidorm
97. Mateus Martins Nascimento, Pinheiros

Vänstersexor:

5. Guilherme Torriani, BM Granollers
83. Hugo Monta da Silva, Pinheiros

Mittsexor:

13. Roger Moraes Ferreira, MT Melsungen
14. Thiagus dos Santos, FC Barcelona
28. Matheus Fransisco da Silva, CD Bidaosa
88. Guilherme Silva, CB Ademar Leon

Högersexor:

19. Fabio Chiuffa, Ciudad de Guadalajara
77. Rudolph Hackbarth, Ciudad de Logrono

Vänsternior:

33. Leonardo Dutra, Ciudad de Logrono
35. Thiago Ponciano, US Creteil
49. Raul Nantes, Al Ahly

Mittnior:

4. Joao Silva, Dinamo Bukarest
32. Leonardo Abrahao, ABC/Uminho

Högernior:

26. Oswaldo Guimares, Club Deportivo Torrebalonmano
95. Gustavo Rodrigues, Pontault-Combault