Här hittar du allt om Chiles resa genom Världsmästerskapet i handboll. Damlandslaget medverkar under Handbolls VM 2023 och kommer här spela i grupp E tillsammans med Serbien, Danmark och Rumänien.

Här är Chiles kompletta VM-spelschema:
Fredag 1 december Rumänien – Chile
Söndag 3 december Chile – Danmark
Tisdag 5 december Serbien – Chile

Chiles damlandslag har endast lyckats kvalificera sig till ett tidigare VM (2009), där de kom sist i sin grupp. Herrlandslaget har flera deltagande i bagaget, men samtliga har resulterat i ett missat avancemang till huvudrundan.

>> Här kan du läsa mer om tidigare möten mellan Sverige och Chile i handbolls VM

Chiles trupp till Handbolls VM 2023

Målvakter:

19. Antonella Valentina Piantini Avendaño
23. Madeleine Noeila Cortez Fuenzalida, Handbol Mislata S.C.

Vänstersexor:

5. Romina Antonia Ramirez Muñoz, Club Italiano Balonmano
22. Maura Andrea Álvarez Gyllen, Club deportivo Las Leonas

Mittsexor:

14. Catalina Francisca Moreno Córdova, Club deportivo Las Leonas
16. Alicia Ignacia Torres Lara
17. Pía Victoria Pacheco Cortés, Club Handball Deumayen

Högersexor:

7. Gabriela Belén Müller Ruiz, Club Balonmano Ovalle

Vänsternior:

10. Francisca Andrea Parra Parra, Club Balonmano Ovalle
28. Valeria Belén Carrasco Diaz, Club Italiano Balonmano

Mittnior:

8. Josefa Ignacia Araya Salfate, Club Handball Deumayen
9. Catalina Galvez, Club Balonmano Ovalle
18. Maria Elena Correa Vergara, Club Balonmano Ovalle

Högernior:

4. Constanza Paz Paul Gomez, Club Balonmano Los Angeles
6. Valeska Andrea Lovera Salas, Club Deportivo Beti-onak
27. Francisca Elena Zavala Reyes, Club deportivo Las Leonas

Chiles tidigare placering i Handbolls VM

Damerna

VM 1957: Deltog ej i kvalet
VM 1962: Deltog ej i kvalet
VM 1965:
Deltog ej i kvalet
VM 1971:
Deltog ej i kvalet
VM 1973:
Deltog ej i kvalet
VM 1975:
Kvalade inte in
VM 1978:
Kvalade inte in
VM 1982:
Kvalade inte in
VM 1986:
Kvalade inte in
VM 1990: Kvalade inte in
VM 1993: Kvalade inte in
VM 1995: Kvalade inte in
VM 1997: Kvalade inte in
VM 1999: Kvalade inte in
VM 2001: Kvalade inte in
VM 2003: Kvalade inte in
VM 2005: Kvalade inte in
VM 2007: Kvalade inte in
VM 2009: 23:e plats
VM 2011: Kvalade inte in
VM 2013: Kvalade inte in
VM 2015: Kvalade inte in
VM 2017: Kvalade inte in
VM 2019: Kvalade inte in
VM 2021: Kvalade inte in

Herrarna

VM 1938: Deltog ej i kvalet
VM 1954: Deltog ej i kvalet
VM 1958: Deltog ej i kvalet
VM 1961: Deltog ej i kvalet
VM 1964: Deltog ej i kvalet
VM 1967: Deltog ej i kvalet
VM 1970: Deltog ej i kvalet
VM 1974: Deltog ej i kvalet
VM 1978: Deltog ej i kvalet
VM 1982: Kvalade inte in
VM 1986: Kvalade inte in
VM 1990: Kvalade inte in
VM 1993: Kvalade inte in
VM 1995: Kvalade inte in
VM 1997: Kvalade inte in
VM 1999: Kvalade inte in
VM 2001: Kvalade inte in
VM 2003: Kvalade inte in
VM 2005: Kvalade inte in
VM 2007: Kvalade inte in
VM 2009: Kvalade inte in
VM 2011: 22:a plats
VM 2013: 23:e plats
VM 2015: 23:e plats
VM 2017: 21:1 plats
VM 2019: 16:e plats
VM 2021: 27:e plats
VM 2023: 26:e plats

Chiles tidigare VM-trupper

Herrarnas VM-trupp 2021

Målvakter

1. Felipe Barrientos – klubblös
12. Felipe Garcia – Italiano BM
16. Vicente Gonzalez – Cordoba de Balonmano

Mittnior

6. Arian Delgado – Nacional de Maipu
10. Emil Feuchtmann – Benidorm
18. Julio Baumann – Cartagena

Vänsternior

4. Erwin Feuchtmann – Ademar Leon
7. Diego Reyes – Los Dolmenes
44. Aaron Codina – Toulouse
77. Victor Donoso – Koprivnice

Högernior

17. Rodrigo Salinas Munoz – Bidasoa
30. Daniel Ayala – Cordoba de Balonmano

Mittsexor

9. Javier Frelijj – Luterano
11. Esteban Salinas – Granollers
14. Benjamin Illesca – Boa-Hora
29. Marco Oneto – klubblös

Vänstersexor

2. Sebastian Ceballos – ABC/UMinho
21. Harald Feuchtmann – AIK Handboll
23. Benjamin Callejas – klubblös

Högersexor

20. Sebastian Pavez – SC da Horta

Herrarnas VM-trupp 2023

Målvakter:

Rene Oliva, Ovalle
Felipe Garcia, Italiano BM
Vicente Gonzalez, Club Soria

Vänstersexor:

Sebastian Ceballos, CD Balopal
Danilo Salgado, DPV Kutral

Mittsexor:

Javier Frelijj, Ovalle
Esteban Salinas, BM Granollers
Benjamin Illesca, Boa-Hora

Högersexor:

Luciano Scaramelli, Pallamano Trieste
Francisco Ahumada, Bozen Loacker

Vänsternior:

Erwin Feuchtmann, Felix Toulouse
Simon Aguilera, Schwarz-Rot-Achen
Aaron Codina, Polisportiva Cingoli
Victor Donoso, Club Triana

Mittnior:

Arian Delgado, Liceo de Maipu
Emil Feuchtmann, CB Alicante
Matias Paya, Canteras U.D.

Högernior:

Diego Perez, KH Koprivnice
Rodrigo Salinas Munoz, CD Bidasoa
Emiliano Valenzuela, Boavista