Här hittar du allt om Egyptens resa genom Världsmästerskapet i handboll. Herrlandslaget medverkar under Handbolls VM 2023 och kommer här spela i grupp G tillsammans med Kroatien, Marocko och USA.

Här är Egyptens kompletta VM-spelschema:
Fredag 13 januari kl. 20:30 Egypten-Kroatien
Söndag 15 januari kl. 18:00 Egypten-Marocko
Måndag 17 januari kl. 18:00 USA-Egypten



>> Här kan du läsa mer om tidigare möten mellan Sverige och Egypten i handbolls VM

🇪🇬 Egyptens trupp till Handbolls VM 2023

Målvakter:

Abdelrahman Homayed, AL Ahli Club
Karim Hendawy, Zamalek Club
Mohamed Eltayar, SC DHfk Leipzig
Mohamed Aly, Club Deportivo Elemental SinfÍn

Vänstersexor:

Abdelaziz Ashour, AL Ahli Club
Ahmed Elnakkady, Zamalek Club
Ahmed Nafea, AL Ahli Club
Omar Elwakil, Zamalek Club
Rady Ahmed, AL Ahli Club

Mittsexor:

Ahmed Mesilhy, AL Ahli Club
Ibrahim Elmasry, AL Ahli Club
Khaled Ibrahim, Zamalek Club
Mohamed Shebib, CS Dinamo Bucuresti
Mohamed Abousalem, Zamalek Club
Omar Hussein, AL Ahli Club
Shady Ramadan, Zamalek Club
Yasser Abdelwahed, AL Ahli Club

Högersexor:

Mohammad Sanad, USAM Nîmes Gard
Akram Saad, Zamalek Club
Omar Hassan, AL Ahli Club
Omar Dahroug, AL Ahli Club

Vänsternior:

Abdelrahman Abdou, AL Ahli Club
Ahmed Mohamed, USAM Nîmes Gard
Ali Mohamed, CS Dinamo Bucuresti
Hassan Kaddah, Zamalek Club
Hisham Doieb, Zamalek Club

Mittnior:

Ahmed Khairi Nasralla, AL Ahli Club
Omar Salem, Aviation Sporting Club
Omar Mohamed, Zamalek Club
Seif Elderaa, Limoges Handball
Yehia Elderaa, Telekom Veszprém

Högernior:

Ahmed Elahmar, Zamalek Club
Mohab Abdelhak, AL Ahli Club
Mohsen Mahmoud, AL Ahli Club
Yahia Omar, Telekom Veszprém

 

🇪🇬 Egyptens tidigare VM-trupper

Herrarnas VM-trupp 2021

Målvakter

1. Abdelrahman Hamid – Al Ahly
88. Karim Handawy – Constanta
96. Mohamed El-Tayar – Al Ahly

Mittnior

9. Islam Hassan – Al Ahly
15. Ahmed Hesham – Nimes
17. Ahmed Khairy – Steaua Bukarest
45. Seif El-Deraa – Zamalek

Vänsternior

39. Yehia El-Deraa – Zamalek
42. Hassan Kaddah – Zamalek
90. Ali Zein – Al Ahly

Mittsexor

24. Ibrahim El-Masry – Al Ahly
25. Wisam Nawar – Zamalek
34. Khaled Walid – Zamalek
80. Ahmed Adel – Al Ahly
89. Mohamed Mamdouh Shabib – Dinamo Bukarest

Vänstersexor

11. Ahmed Moamen – Zamalek
31. Omar El-Wakil – Zamalek

Högersexor

32. Omar Samy – Al Ahly
53. Akram Saad – Zamalek
91. Mohammad Sanad – Nimes