Eric Johansson hade höga krav på sig inför handbolls-VM 2025. Tre omgångar in i turneringen känner Eskilstuna-killen att han har mycket mer att ge.
– Jag vet att jag kan bidra med mycket mer, säger Johansson till Handbolls-VM.nu.
Under tisdagen hade Sverige matchfritt mellan gårdagens match mot Spanien (29-29) och onsdagens fajt med Portugal. På spelarhotellet utanför Oslo fick Handbolls-VM.nu en pratstund med Eric Johansson, som inledningsvis bedömde insatsen mot Spanien.
– Som lag tycker jag att vi spelade bra och jag tycker att vi borde ha vunnit matchen. Vi fick inte riktigt styr på deras sju mot sex-spel men i det stora hela tycker jag att vi står väldigt bra bakåt och spelar ett förnuftigt anfallsspel, säger Johansson.
Hur ser du på den egna insatsen?
– Jag är inte nöjd med det jag har presterat hittills. Jag presterade rätt dåligt igår så för mig är det bara att släppa Spanien-matchen för egen del och bara visa imorgon och framöver vad jag kan, säger Eric Johansson kritiskt.
Gäller det både i försvar och anfall?
– Igår så missar jag lite bakåt i deras sju mot sex-spel men jag tänker väl framför allt i anfallsspelet. Där har jag mer att bidra med än vad jag har visat hittills.
Eric Johansson är vad man brukar kalla för en ”X-faktor-spelare” med sin fart, tyngd och sitt hårda skott. Han kan avgöra en match helt på egen hand. I VM:s inledning har både han och förbundskapten Michael Apelgren känt att han inte riktigt kommit rätt trots en del förtroende och trots sex gjorda mål hittills i turneringen. Johansson, med en fin halv säsong med Kiel i ryggen, hoppas komma till ännu fler lägen från vänsterniopositionen.
– Det är mest att jag känner själv att det som jag är bra på är ju att skjuta. Men jag känner att jag inte riktigt har fått utnyttja mitt skott. Jag kommer till lägen ibland men det är bara det att jag inte har tagit de skotten som jag kanske brukar göra. Så det är väl det som jag tänker mest på, att jag borde utnyttja mitt skott mer, säger Eric Johansson.
Mot Portugal i huvudrundans start (onsdag 18:00) hoppas Eric Johansson på att det finns fler ytor att hitta bra skottlägen från.
– Det får man hoppas att det finns, säger Eric med ett leende och fortsätter:
– Sen ska man inte skjuta för skjutandets skull men jag vet att jag kan bidra med mycket mer än vad jag har visat.
Det är tydligt att Eric Johansson själv känner att han har mer att ge i turneringen, något som han hoppas kommer till huvudrundans tre viktiga matcher. I det svenska laget har dock självkänslan blivit något starkare efter de, framför allt, fina 40 minuterna mot Spanien i gruppfinalen.
– Absolut. Men vi har aldrig varit osäkra på oss själva eller på spelet på så sätt utan vi vet att vi kan slå de bästa lagen. Det tyder också på något att vi var besvikna över bara en poäng mot Spanien och det visar att vi spelar en väldigt bra handboll och kan slå de bästa lagen, säger Eric Johansson och avslutar:
– Det blir alltid ett litet nytänk med en ny tränare men Apelgrens sätt att tänka handboll på är väldigt bra där han är en väldigt taktisk tränare som jag tror kan göra att vi kan nå ännu högre höjder.
Sportjournalist
[email protected]
Lämna en kommentar