Handbolls-VM för herrar 2023 spelades i Sverige och Polen under perioden 11-29 januari. Turneringen var den 28:e upplagan som spelades och Danmark lyckades ännu en gång att försvara sin titel som världsmästare.

Detta var blott andra gången som två länder gemensamt höll i turneringen, detta efter att Sverige och Polens enskilda bud slagits samma till ett gemensamt kort innan beslutet om värdnation togs under våren 2015. För Sverige var detta femte gången som man stod som värd för herrarnas handbolls VM, samtidigt som Polen gjorde debut som värd.

Sammanlagt ställde nio städer upp med arenor till turneringen – fyra i Polen och fem i Sverige där det stora slutspelet hölls i huvudstaden.

  • Kraków
  • Gdańsk
  • Katowice
  • Płock
  • Stockholm
  • Malmö
  • Göteborg
  • Jönköping
  • Kristianstad

Resultat och placeringar i herrarnas handbolls VM 2023

Guld: Danmark
Silver: Frankrike
Brons: Spanien

Kvalificerade nationer

Såhär kvalificerade sig årets VM-lag till turneringen:

  • 🇵🇱 Polen – Värdnation (blev klar för VM 6 november 2015)
  • 🇸🇪 Sverige – Värdnation (blev klar för VM 6 november 2015)
  • 🇩🇰 Danmark – Regerande mästare (blev klar för VM 31 januari 2021)
  • 🇧🇭 Bahrain – Topp 5 i Asiatiska mästerskapet (blev klar för VM 24 januari 2022)
  • 🇮🇷 Iran – Topp 5 i Asiatiska mästerskapet (blev klar för VM 24 januari 2022)
  • 🇶🇦 Qatar – Topp 5 i Asiatiska mästerskapet (blev klar för VM 24 januari 2022)
  • 🇪🇸 Spanien – Topp 3 i Europeiska mästerskapet (blev klar för VM 25 januari 2022)
  • 🇸🇦 Saudiarabien – Topp 5 i Asiatiska mästerskapet (blev klar för VM 26 januari 2022)
  • 🇦🇷 Argentina – Topp 4 i Sydamerikanska mästerskapet (blev klar för VM 26 januari 2022)
  • 🇺🇾 Uruguay – Topp 4 i Sydamerikanska mästerskapet (blev klar för VM 26 januari 2022)
  • 🇫🇷 Frankrike – Topp 3 i Europeiska mästerskapet (blev klar för VM 26 januari 2022)
  • 🇧🇷 Brasilien – Topp 4 i Sydamerikanska mästerskapet (blev klar för VM 26 januari 2022)
  • 🇨🇱 Chile – Topp 4 i Sydamerikanska mästerskapet (blev klar för VM 26 januari 2022)
  • 🇳🇴 Norge – Topp 3 i Europeiska mästerskapet (blev klar för VM 28 januari 2022)
  • 🇰🇷 Sydkorea – Topp 5 i Asiatiska mästerskapet (blev klar för VM 30 januari 2022)
  • 🇧🇪 Belgien – Vinnare i Europeiska kvalet (blev klar för VM 19 mars 2022)
  • 🇭🇺 Ungern – Vinnare i Europeiska kvalet (blev klar för VM 16 april 2022)
  • 🇭🇷 Kroatien – Vinnare i Europeiska kvalet (blev klar för VM 16 april 2022)
  • 🇮🇸 Island – Vinnare i Europeiska kvalet (blev klar för VM 16 april 2022)
  • 🇷🇸 Serbien – Vinnare i Europeiska kvalet (blev klar för VM 16 april 2022)
  • 🇩🇪 Tyskland – Vinnare i Europeiska kvalet (blev klar för VM 16 april 2022)
  • 🇵🇹 Portugal – Vinnare i Europeiska kvalet (blev klar för VM 17 april 2022)
  • 🇲🇪 Montenegro – Vinnare i Europeiska kvalet (blev klar för VM 17 april 2022)
  • 🇲🇰 Nordmakedonien – Vinnare i Europeiska kvalet (blev klar för VM 17 april 2022)
  • 🇳🇱 Nederländerna – Wild Card (blev klar för VM 28 juni 2022)
  • 🇸🇮 Slovenien – Wild Card (blev klar för VM 28 juni 2022)
  • 🇺🇸 USA – Vinnare i Nordamerikanska mästerskapet (blev klar för VM 30 juni 2022)
  • 🇲🇦 Marocko – Topp 5 i Afrikanska mästerskapet (blev klar för VM 15 juli 2022)
  • 🇹🇳 Tunisien – Topp 5 i Afrikanska mästerskapet (blev klar för VM 15 juli 2022)
  • 🇨🇻 Kap Verde – Topp 5 i Afrikanska mästerskapet (blev klar för VM 15 juli 2022)
  • 🇪🇬 Egypten – Topp 5 i Afrikanska mästerskapet (blev klar för VM 15 juli 2022)
  • 🇩🇿 Algeriet – Topp 5 i Afrikanska mästerskapet (blev klar för VM 18 juli 2022)

Herrarnas europeiska kval till handbolls VM 2023

Kvalet inleds med ett gruppspel där de lägst rankade lagen spelar gruppspel mellan november 2021 och mars 2022. Totalt var det 16 lag som deltog i gruppspelet där lagen delades in i fyra grupper om fyra lag. När alla lag hade spelat mot varandra gick de två bästa lagen ur vardera grupp vidare i kvalet till de avgörande play-off matcherna som spelades i mars 2022.

Grupperna för kvalet såg ut som följer:
Grupp 1: Grekland, Belgien, Turkiet och Kosovo
Grupp 2: Finland, Estland, Georgien och Storbritannien
Grupp 3: Rumänien, Israel, Moldavien och Cypern*
Grupp 4: Färöarna, Italien, Luxemburg och Lettland

Lagen som tog sig vidare ifrån gruppspelet i kvalet ät fetmarkerade

*Cypern drog sig ur kvalificeringen på grund av flera Covid-fall i truppen

Play-off kval

I play-offen lottades de åtta lagen från gruppspelet in i par tillsammans med de tio lägst rankade lagen som deltog i det europeiska mästerskapet i januari. Under mars 2022 möttes lagen på respektive lands hemmaplan i ett dubbelmöte där den sammanlagda poängen avgjorde vilka tio lag som gick vidare till den andra playoff-omgången.

Paren för play-off omgång 1 såg ut som följer:
Ukraina mot Finland (Finland automatiskt vidare då Ukraina tvingades lämna walkover på grund av Rysslands invasion)
Italien mot Slovenien (Slovenien vann mötet med 57-49)
Portugal mot Schweiz (Portugal vann mötet med 66-54)
Österrike mot Estland (Österrike vann mötet med 62-57)
Grekland mot Bosnien & Hercegovina (Grekland vann mötet med 52-43)
Nordmakedonien mot Rumänien (Nordmakedonien vann mötet med 52-46)
Israel mot Litauen (Israel vann mötet med 55-49)
Slovakien mot Belgien (Belgien vann mötet med 54-57)
Färöarna mot Belarus (Färöarna automatiskt vidare då Belarus stängdes av från kvalet på grund av deras stöd vid Rysslands invasion av Ukraina)

I den andra kvalrundan klev resterande lag som tidigare spelas EM, men som inte belönats med någon direktplats för sin placering, in i kvalet. Återigen spealdes dubbla möten där vinnarna efter två mötet kunde se sig klara för världsmästerskapet.

Paren för play-off omgång 2 såg ut som följer:
Finland mot Kroatien (Kraotien vann mötet med 70-43)
Slovenien mot Serbien (Serbien vann mötet med 57-51)
Portugal mot Nederländerna (Portugal vann mötet med 65-61)
Österrike mot Island (Island vann mötet med 68-56)
Grekland mot Montenegro (Montenegro vann mötet med 56-50)
Nordmakedonien mot Tjeckien (Nordmakedonien vann mötet med 51-49)
Israel mot Ungern (Ungern vann mötet med 64-54)
Belgien mot Ryssland (Belgien automatiskt vidare då Ryssland stängdes av från kvalet på grund av invasionen av Ukraina)
Färöarna mot Tyskland (Tyskland vann mötet med 67-53)

Sverige och Polen vad direktkvalificerade till VM som värdnation och Danmark som regerande mästare. Spanien, Frankrike och Norge tog sig till VM genom sina placeringar i EM 2022. Nederländerna och Slovenien belönades med turneringens två Wild Cards.

Gruppspelet – Resultat och Tabeller

Grupp A

Laddar...

Laddar...

Grupp B

Laddar...

Laddar...

Grupp C

Laddar...

Laddar...

Grupp D

Laddar...

Laddar...

Grupp E

Laddar...

Laddar...

Grupp F

Laddar...

Laddar...

Grupp G

Laddar...

Laddar...

Grupp H

Laddar...

Laddar...

Huvudrundan – Resultat och Tabeller

Grupp 1

Laddar...

Laddar...

Grupp 2

Laddar...

Laddar...

Grupp 3

Laddar...

Laddar...

Grupp 4

Laddar...

Laddar...

Slutspelet

Laddar...

Sveriges trupp till herrarnas Handbolls VM 2023

Målvakter

12. Andreas Palicka, Paris Saint-Germain
20. Mikael Appelgren, Rhein-Neckar Löwen
30. Tobias Thulin, GOG

Vänstersex

15. Hampus Wanne, FC Barcelona
22. Lucas Pellas, Montpellier

Mittsex

5. Max Darj, Füchse Berlin
18. Fredric Pettersson, Fenix Toulouse
32. Oscar Bergendahl, TVB Stuttgart

Högersex

10. Niclas Ekberg, THW Kiel
11. Daniel Pettersson, SC Magdeburg

Vänsternio

2. Jonathan Carlsbogård, FC Barcelona
42. Eric Johansson, THW Kiel
45. Olle Forsell Schefvert, Rhein-Neckar Löwen

Mittnio

19. Felix Claar, Ålborg
24. Jim Gottfridsson, Flensburg-Handewitt

Högernio

23. Albin Lagergren, Rhein-Neckar Löwen
26. Linus Persson, Nantes
33. Lukas Sandell, Ålborg

All Star-lag

Målvakt: Andreas Wolff, Tyskland

Högersex: Niclas Ekberg, Sverige

Högernia: Alex Dujshebaev, Spanien

Mittnia: Nedim Remili, Frankrike

Vänsternia: Simon Pytlick, Danmark

Vänstersexa: Angel Fernandez Perez, Spanien

Mittsexa: Ludovic Fabregas, Frankrike

Övriga utmärkelser

Bästa unga spelare: Juri Knorr, Tyskland

MVP:  Mathias Gidsel, Danmark

Skytteligan

  1. Mathias Gidsel (Danmark) – 60 mål
  2. Erwin Feuchtmann (Chile) – 54
  3. Juri Knorr (Tyskland) – 53
  4. Simon Pytlick (Danmark) – 51
  5. Bjarki Mar Elisson (Island) – 45
  6. Richard Bodo (Ungern) – 44
  7. Alex Dujshebajev (Spanien) – 44
  8. Kay Smits (Nederländerna) – 44
  9. Mikkel Hansen (Danmark) – 41
  10. Ali Mohamed (Egypten) – 41
  11. Johannes Golla (Tyskland) – 40
  12. Eric Johansson (Sverige) – 40
  13. Ahmad Madadi (Qatar) – 40
  14. Sebastian Barthold (Norge) – 39
  15. Sander Sagosen (Norge) – 39

Slutställning

  1. Danmark
  2. Frankrike
  3. Spanien
  4. Sverige
  5. Tyskland
  6. Norge
  7. Egypten
  8. Ungern
  9. Kroatien
  10. Slovenien
  11. Serbien
  12. Island
  13. Portugal
  14. Nederländerna
  15. Polen
  16. Bahrain
  17. Brasilien
  18. Montenegro
  19. Argentina
  20. USA
  21. Belgien
  22. Qatar
  23. Kap Verde
  24. Iran
  25. Tunisien
  26. Chile
  27. Nordmakedonien
  28. Sydkorea
  29. Saudiarabien
  30. Marocko
  31. Algeriet
  32. Uruguay