Här hittar du allt om Islands resa genom Världsmästerskapet i handboll. Nationens damlandslaget medverkar under Handbolls VM 2023 och kommer här spela i grupp D tillsammans med Angola, Frankrike och Slovenien.

Här är Islands kompletta VM-spelschema:
Torsdag 30 november Slovenien – Island
Lördag 2 december Island – Frankrike
Måndag 4 december Angola – Island

Islands herrlandslag har aldrig tagit sig upp på pallplats i världsmästerskapet, men samtidigt kvalificerat sig till ett stort antal turneringar. Damerna har i sin tur endast kvalificerat sig till ett tidigare VM (2011) och då tog man sig till en tolfteplats.

🇮🇸 Islands trupp till Handbolls VM 2023

Målvakter:

1. Elín Þorsteinsdóttir, EH Aalborg
12. Hafdís Renötudóttir, Valur

Vänstersexor:

8. Perla Ruth Albertsdóttir, Selfoss
9. Lilja Ágústsdóttir, Valur

Mittsexor:

14. Elísa Elíasdóttir, ÍBV
18. Hildigunnur Einarsdóttir, Valur
33. Katrín Tinna Jensdóttir, Skara HF

Högersexor:

4. Þórey Rósa Stefánsdóttir, Fram
6. Þórey Anna Ásgeirsdóttir, Valur
27. Díana Dögg Magnúsdóttir, BSV Sachsen Zwickau

Vänsternior:

2. Berglind Þorsteinsdóttir, Fram
3. Andrea Jacobsen, Silkeborg-Voel KFUM
15. Jóhanna Margrét Sigurðardóttir, Skara HF
26. Sunna Jónsdóttir, ÍBV
35. Katla María Magnúsdóttir, UMF SELFOSS

Mittnior:

21. Sandra Erlingsdóttir, TuS Metzingen
22. Elín Rósa Magnúsdóttir, Valur

Högernior:

25. Thea Imani Sturludóttir, Valur

🇮🇸 Islands tidigare placering i Handbolls VM

Damerna

VM 1957: Deltog ej i kvalet
VM 1962: Deltog ej i kvalet
VM 1965: Kvalade inte in
VM 1971: Deltog ej i kvalet
VM 1973: Kvalade inte in
VM 1975: Kvalade inte in
VM 1978: Kvalade inte in
VM 1982: Kvalade inte in
VM 1986: Kvalade inte in
VM 1990: Kvalade inte in
VM 1993: Kvalade inte in
VM 1995: Kvalade inte in
VM 1997: Kvalade inte in
VM 1999: Kvalade inte in
VM 2001: Kvalade inte in
VM 2003: Kvalade inte in
VM 2005: Kvalade inte in
VM 2007: Kvalade inte in
VM 2009: Kvalade inte in
VM 2011: 12:e plats
VM 2013: Kvalade inte in
VM 2015: Kvalade inte in
VM 2017: Kvalade inte in
VM 2019: Kvalade inte in
VM 2021: Kvalade inte in

Herrarna

VM 1938: Deltog ej i kvalet
VM 1954: Deltog ej i kvalet
VM 1958: 10:e plats
VM 1961: 6:e plats
VM 1964: 9:e plats
VM 1967: Kvalade inte in
VM 1970: 11:e plats
VM 1974: 14:e plats
VM 1978: 13:e plats
VM 1982: Kvalade inte in
VM 1986: 6:e plats
VM 1990: 10:e plats
VM 1993: 8:e plats
VM 1995: 8:e plats
VM 1997: 5:e plats
VM 1999: Kvalade inte in
VM 2001: 11:e plats
VM 2003: 7:e plats
VM 2005: 15:e plats
VM 2007: 8:e plats
VM 2009: Kvalade inte in
VM 2011: 6:e plats
VM 2013: 12:e plats
VM 2015: 11:e plats
VM 2017: 14:e plats
VM 2019: 11:e plats
VM 2021: 20:e plats
VM 2023: 12:e plats

🇮🇸 Islands tidigare VM-trupper

Herrarnas VM-trupp 2021

Målvakter:

1. Björgvin Pall Gustavsson – Haukar
16. Viktor Gisli Hallgrimsson – GOG
20. Agust Eli Björgvinsson – Kolding

Mittsexor:

3. Kari Kristjansson – IBV
11. Ymir Örn Gislason – Rhein-Neckar Löwen
21. Arnar Freyr Arnarsson – Melsungen
29. Ellidi Vidarsson – Gummersbach

Vänstersexor:

8. Bjarki Mar Elisson – Lemgo
23. Oddur Gretarsson – Balingen-Weilstetten

Högersexor:

17. Arnor Thor Gunnarsson – Bergischer
22. Sigvaldi Gudjonsson – Vive Kielce

Mittnior:

9. Elvar Örn Jonsson – Skjern
18. Gisli Thorgeir Kristjansson – Magdeburg
33. Janus Dadi Smarason – Göppingen

Vänsternior:

13. Olafur Gudmundsson – IFK Kristianstad
24. Magnus Oli Magnusson – Valur

Högernior:

7. Viggo Kristjansson – Stuttgart
14. Omar Ingi Magnusson – Magdeburg
15. Alexander Petersson – Rhein-Neckar Löwen

Herrarnas VM-trupp 2023

Målvakter:

Björgvin Páll Gústavsson – Valur
Viktor Gísli Hallgrímsson – HBC Nantes
Ágúst Elí Björgvinsson – Ribe-Esbjerg HH

Vänstersexor:

Bjarki Már Elísson – Telekom Veszprem
Hákon Daði Styrmisson – VfL Gummersbach

Mittsexor:

Ýmir Örn Gíslason – Rhein-Necker Löwen
Elliði Snær Viðarsson – VfL Gummersbach
Arnar Freyr Arnarsson – MT Melsungen

Högersexor:

Óðinn Þór Ríkharðsson – Kadetten Schaffhausen
Sigvaldi Guðjónsson – Kolstad Håndball

Vänsternior:

Aron Palmarsson – Aalborg Håndbold
Elvar Ásgeirsson – Ribe-Esbjerg HH
Ólafur Guðmundsson – GC Amicita Zürich

Mittnior:

Janus Daði Smárason – Kolstad Håndball
Elvar Örn Jónsson – MT Melsungen
Gísli Þorgeir Kristjánsson – SC Magdeburg

Högernior:

Viggó Kristjánsson – SC DHFK Leipzig
Ómar Ingi Magnússon – SC Magdeburg
Kristján Örn Kristjánsson – Pays d’Aix UC