Expekt

Här hittar du allt om Tysklands resa genom Världsmästerskapet i handboll. Tysklands damlandslaget medverkar under Handbolls VM 2023 och kommer här spela i grupp F där även Polen, Japan och Iran ingår.

Här är Tysklands kompletta VM-spelschema:
Torsdag 30 november Tyskland – Japan
Lördag 2 december Iran – Tyskland
Måndag 4 december Tyskland – Polen

Om man räknar samman alla Tysklands medaljer (som enad nation, Västtyskland och Östtyskland) har damlandslaget vunnit fyra guld och fyra brons. Däremot brukar man inte räkna in Östtysklands framgångar i Tyskland officiella siffror, som då går ner till ett guld och tre brons.

Tysklands herrlandslag har i sin tur tagit hem tre guld, fyra silver och tre brons om man räknar in samtliga framgångar. Av dessa står Östtyskland för två silver och 2 brons. På den tyska sajten Wmhandball.de kan du läsa mer om lagets medverkan i världsmästerskapet.

🇩🇪 Tysklands trupp till Handbolls VM 2023

Målvakter:

Vänstersexor:

Mittsexor:

Högersexor:

Vänsternior:

Mittnior:

Högernior:

🇩🇪 Tysklands tidigare placering i Handbolls VM

Damerna

Tyskland och Västtyskland

VM 1957: 4:e plats
VM 1962: 8:e plats
VM 1965: Brons
VM 1971: 5:e plats
VM 1973: 11:e plats
VM 1975: Kvalade inte in
VM 1978: 8:e plats
VM 1982: 9:e plats
VM 1986: 7:e plats
VM 1990: 4:e plats
VM 1993: Guld
VM 1995: 5:e plats
VM 1997: Brons
VM 1999: 7:e plats
VM 2001: Kvalade inte in
VM 2003: 12:e plats
VM 2005: 6:e plats
VM 2007: Brons
VM 2009: 7:e plats
VM 2011: 17:e plats
VM 2013: 7:e plats
VM 2015: 13:e plats
VM 2017: 12:e plats
VM 2019: 8:e plats
VM 2021: 7:e plats

Östtyskland

VM 1971: Guld
VM 1973: 9:e plats
VM 1975: Guld
VM 1978: Guld
VM 1982: 4:e plats
VM 1986: 4:e plats
VM 1990: Brons

Herrarna

Tyskland och Västtyskland

VM 1938: Guld
VM 1954: Silver
VM 1958: Brons
VM 1961: 4:e plats
VM 1964: 4:e plats
VM 1967: 6:e plats
VM 1970: 5:e plats
VM 1974: 9:e plats
VM 1978: Guld
VM 1982: 7:e plats
VM 1986: 7:e plats
VM 1990: Kvalade inte in
VM 1993: 6:e plats
VM 1995: 4:e plats
VM 1997: Kvalade inte in
VM 1999: 5:e plats
VM 2001: 8:e plats
VM 2003: Silver
VM 2005: 9:e plats
VM 2007: Guld
VM 2009: 5:e plats
VM 2011: 11:e plats
VM 2013: 5:e plats
VM 2015: 7:e plats
VM 2017: 9:e plats
VM 2019: 4:e plats
VM 2021: 12:e plats
VM 2023: 5:e plats

Östtyskland

VM 1964: 10:e plats
VM 1967: 9:e plats
VM 1970: Silver
VM 1974: Silver
VM 1978: Brons
VM 1982: 6:e plats
VM 1986: Brons
VM 1990: 8:e plats

🇩🇪 Tysklands tidigare VM-trupper

Herrarnas VM-trupp 2021

Målvakter:

Andreas Wolff
Johannes Bitter
Silvio Heinevetter

Utespelare:

Juri Knorr
Philipp Weber
Marian Michalzik
Julius Kühn
Paul Drux
Fabian Böhm
Christian Dessinger
Kai Häfner
David Schmidt
Antonio Metzner
Uwe Gensheimer
Marcel Schiller
Johannes Golla
Sebastian Firnhaber
Moritz Preuss
Tobias Reichmann
Timo Kastening

Damernas VM-trupp 2021

Målvakter:

12. Dinah Eckerle, Esbjerg
42. Katharina Filter, Buxtehuder SV

Mittnior:

4. Alina Grijseels, Borussia Dortmund
13. Silje Bröns Petersen, TuS Metzingen
18. Mia Zschocke, Borussia Dortmund

Vänsternior:

11. Xenia Smits, Bietigheim
20. Emily Bölk, Ferencvaros

Högernior:

2. Marlene Kalf, TuS Metzingen
17. Alicia Stolle, Ferencvaros
27. Julia Maidhof, Bietigheim

Mittsexor:

7. Meike Schmelzer, Gloria Bistrita-Nasaud
9. Lisa Antl, Buxtehuder SV
33. Luisa Schulze, Bietigheim

Vänstersexor:

29. Antje Lauenroth, Bietigheim
95. Johanna Stockschläder, Neckarsulmer

Högersexor:

3. Amelie Berger, Borussia Dortmund

Herrarnas VM-trupp 2023

Målvakter:

33. Andreas Wolff, Vive Kielce
41. Joel Birlehm, Rhein-Neckar Löwen

Vänstersexor:

34. Rune Dahmke, THW Kiel
36. Lukas Mertens, SC Magdeburg

Mittsexor:

4. Johannes Golla, Flensburg-Handewitt
48. Jannik Kohlbacher, Rhein-Neckar Löwen
96. Tim Zechel, HC Erlanger

Högersexor:

17. Lukas Zerbe, TBV Lemgo
24. Patrick Groetzki, Rhein-Neckar Löwen

Vänsternior:

18. Julian Köster, VfL Gummersbach
20. Philipp Weber, SC Magdeburg
95. Paul Drux, Füchse Berlin

Mittnior:

15. Juri Knorr, Rhein-Neckar Löwen
99. Luka Witzke, Leipzig

Högernior:

19. Djibril M’Bengue, Bergischer HC
25. Kai Häfner, MT Melsungen
44. Christoph Steinert, HC Erlangen