Sex matcher har spelats i Grupp 2 och Grupp 4 under Huvudrundans tredje dag. Nedan listar vi alla resultat från matcherna fredagen den 8 december.

Under fredagskvällen spelades sex matcher i Grupp 2 och Grupp 4. I Grupp 2 har Norge och Frankrike gjort sig klara för kvartsfinal efter Frankrikes seger mot Sydkorea och Norges seger mot Slovenien. Nationerna är först att nå kvartsfinal och möter varandra i kampen om gruppseger i sista omgången på söndag.

I Grupp 4 har Per Johanssons Nederländerna tagit ett rejält steg mot kvartsfinal då man är uppe på åtta poäng. I gruppen tampas dock ytterligare tre lag om två kvartsfinalplatser där det dock ska mycket till om inte Nederländerna kniper en av platserna till slutspelet då man har en överlägset stor målskillnad samt fördel i inbördes möten mot Tjeckien. Nederländerna möter Spanien i sista omgången, en match som Spanien kan behöva vinna för att nå kvarten beroende på resultatet i Tjeckien mot Brasilien.

Grupp 2

Angola – Österrike
30-25

Sydkorea – Frankrike
22-32

Norge – Slovenien
34-21

Grupp 4

Brasilien – Argentina
33-19

Tjeckien – Spanien
30-22

Ukraina – Nederländerna
21-40


Sverige - Brasilien
    Viaplay