Den svenska lagkaptenen Andreas Palicka byter klubb igen. Veteranen har skrivit på för den norska toppklubben Kolstad.
I januari väntar handbolls-VM 2025 för Andreas Palicka och hans landslagskamrater. Inför mästerskapet, där Sverige spelar gruppspel och huvudrunda på norsk mark, har Palicka säkrat en norsk klubb som nästa destination efter säsongen. Palicka är nämligen presenterad av den norska toppklubben Kolstad från Trondheim.
– När man ser på spelartruppen och hur klubben tänker, både på kort och lång sikt, så tror jag att jag efter 20 år som professionell handbollsspelare kan bidra mycket till att projektet växer vidare. Det innebär en väldigt stor motivation för mig att ta steget och bli Kolstadspelare. Så enkelt är det, säger Palicka till den norska klubbens hemsida.
I Kolstad blir Andreas Palicka lagkamrat med den norska storstjärnan Sander Sagosen och svenske Simon Jeppsson bland andra. Tränare för Kolstad är den tidigare norska förbundskaptenen Christian Berge.
Andreas Palickas kontrakt med Kolstad sträcker sig till våren 2027.
Sportjournalist
[email protected]
Lämna en kommentar