Sveriges damlandslag och herrlandslag ska samlas på Fuerteventura för ett fysläger i mitten på juni. Till dess har förbundskaptenerna Glenn Solberg och Tomas Axnér tagit ut sina trupper.

Den 14-21 juni så reser Sveriges två representationslag till Spanien för ett läger på Playitas Resort, med fys som inriktning. Lägret ligger utanför de internationella landslagsveckorna vilket innebär att det mestadels är spelare med svenska klubbar uttagna, med några få undantag.

– Den här veckan ligger utanför de internationella landslagsperioderna, så vi är dels tacksamma för att klubbarna släppt sina spelare och dels för att SOK ger oss den här möjligheten i en väldigt bra och stimulerande miljö, säger damlandslagets förbundskapten Tomas Axnér till Handbollslandslagets hemsida.

Medan Axnérs trupp innehåller en del välkända ansikten från landslagsåret så har Glenn Solberg (herrarnas förbundskapten) formerat en lite yngre trupp.

De båda trupperna ska alltså spendera en vecka i Kanarieöarna med fokus på fysträning, där Svenska Olympiska Kommittén (SOK) är med och styr riktlinjerna för veckan.


Annons: ⇢ Betsafe - Bonus upp 500 kr + 100 freespins!

18+ år | Regler & villkor gäller | Gäller nya kunder

Damernas trupp till lägret

Målvakter
Sofie Börjesson, IK Sävehof
Rebecca Nilsson, Tus Metzingen

Vänstersexor:
Jackie Moreno, Borussia Dortmund
Elin Hansson, Skuru IK

Högersexa:
Ida Gullberg, H65 Höör

Mittsexor:
Vilma Matthijs Holmberg, Skuru IK
Sofia Hvenfelt, Köpenhamn
Clara Monti Danielsson, Chambray Touraine

Vänsternior:
Fanny Elovsson, Önnereds HK
Elma Örtemark, Skövde HF
Isabelle Andersson, H65 Höör

Högernior:
Malin Sandberg, H65 Höör
Sara Johansson, Skara HF

Mittnior:
Thea Stankiewicz, Århus
Daniela de Jong, Skuru IK

Herrarnas trupp till lägret

Målvakter: 
Alexander Lindén, HK Aranäs
Oscar Sävinger, Redbergslids IK
Marko Roganovic, Eskilstuna Guif
Arvid Skoog, Önnereds HK

Vänstersexor:
Axel Andersson, Lugi HF
Kelvin Roberts, IK Sävehof

Högersexa:
Isak Persson, Lugi HF

Mittsexor:
Kassem Awad, HK Malmö
Johan Ericsson, HK Aranäs
Ludvig Jurmala Åström, IFK Kristianstad

Vänsternior:
Mikael Helmersson, SG Flensburg-Handewitt
Marcus Norrbrink, Önnereds HK

Högernior:
Jack Thurin, IFK Skövde
Erik Persson, Eskilstuna Guif

Mittnia:
Gustav Davidsson, Hammarby IF