Det har nu blivit dags för de två sista VM-grupperna att avgöras. Bland annat ska Sverige befästa sin slutliga placering i gruppen, samt antalet poäng som man får med sig till huvudrundan. Här summerar vi alla förutsättningar som finns inför dagens matcher i handbolls VM 2025.
Förutom Sverige och Spanien, kommer Chile, Japan, Slovenien, Island, Kap Verde och Kuba ta sig ut på planen i Bærum och Zagreb. Sex av lagen kommer ta sig vidare till huvudrundan, samtidigt som två lag går till President’s Cup, som är slutspelet för de bottenplacerade lagen.
I huvudrundan kommer grupp F korsas med grupp E där Portugal, Brasilien och Norge redan är klara för spel. Grupp G kommer på samma vis korsas med grupp H där Kroatien, Egypten och Argentina kunde säkra sina avancemang under söndagen.
VIDEO: Det här är VM 2025
Videon visas efter reklamen
Grupp F
Tabellen inför sista omgången
- Sverige, 4 poäng, +30
- Spanien, 4 poäng, +28
- Chile, 0 poäng, -21
- Japan, 0 poäng, -37
Dagens matcher
18:00 Japan-Chile (sänds i Viaplay)
20:30 Sverige-Spanien (sänds i TV6 och Viaplay)
Som i många utav de andra VM-grupperna har det inför den sista omgången i grupp F funnits två tydliga topp-nationer som redan är klara för avancemang – Sverige och Spanien. Vem som kniper den sista platsen hänger helt och hållet på mötet mellan Japan och Chile, som hittills förlorat med stora siffror i sina inledande matcher.
Sverige och Spanien står på samma mängd poäng, men Sverige har en något bättre målskillnad vilket innebär att Sverige skulle sluta i toppen av tabellen vid vinst samt om mötet slutar oavgjort. Vid en oavgjord match hänger målskillnaden som man då skulle få med sig till huvudrundan på vilket lag som blir det tredje och sista att avancera. Blir det Chile skulle Sverige få med sig en målskillnad på +12 samtidigt som Spanien får med sig +9. Är det istället Japan som vinner den tidigare matchen får Sverige med sig +18, medans Spanien får hela +19.
Lagen som avancerar till huvudrundan kommer få stanna kvar i Bærum för sina tre efterföljande matcher. Laget som istället går till President’s Cup får packa ihop sina saker och resa ner till kroatiska Poreč där möten med fyrorna från grupp E, G och H väntar.
Grupp G
Tabellen inför sista omgången
- Slovenien, 4 poäng, +34
- Island, 4 poäng, +34
- Kap Verde, 0 poäng, -25
- Kuba, 0 poäng, -43
Dagens matcher
18:00 Kuba-Kap Verde (sänds i Viaplay)
20:30 Slovenien-Island (sänds i V Sport Extra och Viaplay)
Den sista matchdagen i grupp G inleds med att Kap Verde och Kuba gör upp om vem som får följa med Slovenien och Island till huvudrundan. Matchen blir direkt avgörande för lagen, där Kuba är laget som historiskt gjort bäst ifrån sig i turneringen.
I toppen av tabellen befinner sig Slovenien och Island i ett speciellt läge. Lagen har fått med sig exakt samma poäng och målskillnad från de inledande matcherna och det blir därmed extra spännande kring vilket lag som följer med dem till huvudrundan. De båda vann mycket stort över Kuba, där lagen skulle får med sig en målskillnad på +22 respektive +21. Blir det istället Kap Verde som avancerar kan Island räkna in 13 mål i övertag samtidigt som Slovenien kan räkna med 12 mål framåt. I grund och botten är det dock poängen i kampen mellan lagen som väger tyngst.
Lagen som avancerar till huvudrundan kommer få stanna kvar i Zagrev. Laget som istället går till President’s Cup får resa regionalt till Poreč där möten med fyrorna från grupp E, F och H väntar.
Sportjournalist & Ansvarig utgivare
[email protected]
Lämna en kommentar