Flera svenska stjärnor drabbas av den norska storklubben Vipers konkurs. Efter att klubben ännu en gång är nere på botten blir Jamina Roberts, Nina Koppang och Carin Strömberg klubblösa.
I oktober meddelade Vipers Kristiansand att man går i konkurs. Bara dagen därpå hade dock en ensam investerare räddat klubben från konkurs den gången. Nu, bara tre månader senare, meddelar klubben att man går i konkurs igen. Efter att man tillsatt en ny styrelse i slutet av oktober menar denna styrelse nu att det inte är realistiskt att fortsätta driva verksamheten på de pelare som man står på idag.
”Styrelsen fattade beslutet efter noggranna bedömningar av klubbens ekonomiska situation och brist på möjligheter till fortsatt verksamhet. Den utlösande faktorn för beslutet är avsaknaden av en driftsgaranti för innevarande säsong i kombination med bristande likviditet.”, skriver Vipers på sin hemsida.
Till Sveriges Television kommenterar Jamina Roberts, som nu verkar få lämna klubben på allvar efter konkurshotet i oktober, att hon är trött på att vara i den här situationen.
– Man känner sig lite apatisk. Man har liksom redan varit igenom den här känslomässiga berg- och dalbanan. Det finns inget mer hopp nu. Det spelar ingen roll om någon skulle komma och säga att ”vi räddar er”. Det är ändå inte så att man har tron kvar, så det är vad det är, säger Roberts till SVT.
Förutom den svenska lagkaptenen drabbas Carin Strömberg och Nina Koppang samt många andra landslagsspelare med olika nationaliteter.
Sportjournalist
[email protected]
Lämna en kommentar